Jak napsat motivační dopis?

Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí v příjemně stručné průvodní dopisy. Jeho cílem je v několika větách představit žadatele a vzbudit zájem u čtenáře, často personalisty, o další setkání. Existují společnosti, které vyžadují přiložení motivačního dopisu. V těchto případech je klíčové mu věnovat zvláštní pozornost. V jiných případech stačí krátký průvodní dopis. Bez ohledu na to, který typ dopisu píšete, je však vždy dobré dodržovat několik jednoduchých zásad. Méně zde znamená více.

Méně znamená více

Při sestavování motivačního dopisu si uvědomte, kdo ho bude číst. Důležité je zaujmout personalistu, který nemá mnoho času na dlouhé projevy. Soustřeďte se především na to, co by mohlo zaujmout personalistu, co souvisí s nabízenou pozicí, a také na aspekty, které nebyly obsaženy v životopise.

Rozsah motivačního dopisu by se měl vejít do poloviny stránky A4. Personalisté mají omezený čas a delší dopisy často nezaujmou, spíše skončí v nepřečtených zásobách žádostí.

Psaní dopisu

Pokud je to možné, ve svém dopise oslovte konkrétní osobu. Personalisté si váží, když jsou osloveni přímo, a zároveň je důležité ukázat, že jste vynaložili úsilí na psaní osobního dopisu, který není jen předpřipravenou šablonou z internetu. V mnoha inzerátech je uvedena kontaktní osoba nebo ji lze najít na webových stránkách firmy.

Stejně jako u životopisu, i při motivačním dopise je klíčové vyvarovat se pravopisných chyb a překlepů. Pokud máte možnost a čas, nechte si svůj dopis zkontrolovat někým dalším.

Dále dbejte na správné citace jmen osob a firem, kterým píšete. Není vhodné zmínit, že jste vždy chtěli pracovat pro firmu ABC a poté poslat takový dopis firmě CBA…

Ať už dopis odesíláte prostřednictvím kontaktního formuláře nebo e-mailem, nezapomeňte uvést své kontaktní údaje – ideálně telefonní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech a týdnech pak buďte připraveni přijímat hovory z neznámých čísel. Mohou to být prodejci finančních služeb, ale také personalisté, kteří by rádi domluvili setkání. V případě, že z nějakého důvodu nemůžete hovor ihned přijmout, zavolejte zpět co nejdříve. Rovněž pravidelně zkontrolujte složky s nevyžádanou poštou či “hromadnou poštou”.

“Dobrý den, rád bych se představil jako zkušený uchazeč.”

Mnoho motivačních dopisů bohužel pouze opakuje obecná fráze z internetu a sebestředně vyjmenovává úspěchy, bez ohledu na to, zda mají souvislost s konkrétní pozicí, na kterou uchazeč míří. Někdy to působí, jako by tito lidé svými dopisy prohlašovali: “Podívejte se, jak jsem úžasný. Musíte si mě vybrat!” Častá věta na konci zní: “Věřím, že jsem ideálním kandidátem na tuto pozici.” Ovšem realita je taková, že po přečtení takového dopisu mají personalisté jen málo motivace pozvat uchazeče na osobní setkání. Často je to spíše odrazuje od další komunikace.

Podobně jako u životopisu, i v motivačním dopise by se měl zdůraznit přínos pro konkrétní firmu a pozici. Představte se a více než mluvit o sobě, zaměřte se na to, co vás na této pozici a v dané firmě zaujalo. Projevte porozumění pro klíčovost pozice a vyberte 1-2 dovednosti nebo charakteristiky, které byste mohli přinést.

Jako příklad uveďme: “Na pozici vedoucího prodejny mě zaujala celková zodpovědnost, kterou tato role přináší, podobnou vedení vlastní firmy, a také možnost svobodně komunikovat s lidmi. Mám bohaté zkušenosti s vedením týmu 15 lidí, kteří se mnou byli spokojeni, a za posledních 7 let nesu odpovědnost za finanční i provozní výsledky mého oddělení.”

Motivační dopis, který skutečně zaujme, by měl zahrnovat následující prvky:

  • Oslovte konkrétní osobu: Adresujte se přímo na personalistu nebo jinou odpovědnou osobu ve firmě. Tím ukážete svůj zájem a personalizovaný přístup.
  • Stručnost s výrazným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně, ale jasně vystihnete, proč jste vhodným kandidátem.
  • Konkrétními příklady oživte obsah: Použijte konkrétní situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. To podpoří vaše tvrzení a ukáže vaši hodnotu pro danou pozici.
  • Zaměřte se na potřeby firmy: Prozkoumejte, co je pro firmu klíčové, a zdůrazněte, jak můžete tyto potřeby naplnit a přinést přidanou hodnotu. Tím ukážete svůj zájem o firmu a její rozvoj.
  • Ukončete s důrazem na další kroky: V závěru dopisu zdůrazněte svou ochotu k osobnímu setkání nebo pohovoru a uveďte, že jste připraveni poskytnout další informace na vyžádání.

Motivační dopis, stejně jako životopis a další požadované dokumenty, převeďte do formátu PDF a odešlete na kontaktní adresu nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadyolomouc.cz.

Leave your thoughts


Spravujeme facebookovou skupinu s nabídkami práce na Olomoucku. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Olomouci a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Brigády na Olomoucku

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v olomouckém regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Požadavky na práci

Nabídka zaměstnání pro pracovníky, kteří mají specifické požadavky na pracovní podmínky.

Články & zprávy

Představení zaměstnavatelů na Olomoucku, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z Olomouce a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

Pracovní příležitosti v Psychiatrické léčebně Šternberk

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Nabídka práce v odborném prostředí: Péče o duševně nemocné s důrazem na lidský přístup. Psychiatrická léčebna Šternberk poskytuje rozsáhlou řadu...

Číst více >

Jak napsat motivační dopis

Všechny články, Rady a tipy

Jak napsat motivační dopis? Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí v příjemně stručné průvodní dopisy. Jeho...

Číst více >

Hledám novou práci

Všechny články, Rady a tipy

Hledám novou práci Hledání práce může být náročné a vyžadovat hodně času a úsilí. Existuje mnoho kroků, které musí uchazeč...

Číst více >

Jak se připravit na pohovor?

Nezařazené

Jak se připravit na pohovor? Během pohovoru má personalista za cíl získat co nejvíce informací o vás – vašich dovednostech,...

Číst více >

Dopravní projektování, spol. s r. o.: zkušenost a kvalita v projektování nejen dopravních staveb

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Ostatní články

V dnešním světě je úspěchem každého investičního záměru kvalitní příprava a komunikace mezi projektantem a zákazníkem. Společnost Dopravní projektování, spol....

Číst více >

Den otevřených dveří ve firmě SANITINO

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Přijďte se podívat k nám do Sanitina a vyzkoušejte si nanečisto práci u nás. Den otevřených dveří proběhne 1.6.2022 od...

Číst více >

Studium a výuka jazyků v Olomouci

Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Možnosti studia jazyků v Olomouci ... V Olomouci funguje řada jazykových škol a soukromých lektorů, kteří vám pomohou zvýšit vaše...

Číst více >

Pracovní příležitosti na Olomoucku

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Pokud nehledáte práci přímo v Olomouci Pokud jste ze Šternberku, Litovle nebo Lutína, určitě uvítáte informace o pracovních příležitostech přímo...

Číst více >

Facebookové skupiny v Olomouci a okolí

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Připojte se do Facebookových skupin na Olomoucku V Olomouci provozujeme řadu facebookových skupin, která vám pomohou získat lepší práci, zvýšit...

Číst více >

Nejlepší překladatelé a tlumočníci v Olomouci a okolí

Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Jak vybrat na Olomoucku nejlepšího překladatele či tlumočníka... Na firemního HR manažera padne často nelehký úkol, vybrat pro dlouhodobou spolupráci...

Číst více >

Nabídky práce na Olomoucku. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

Kontaktujte nás

Práce v místě bydliště z.s.
zapsaný spolek
mistni-prace.webnode.cz
info@pracebrigadyolomouc.cz