Hledám novou práci
Hledání práce může být náročné a vyžadovat hodně času a úsilí. Existuje mnoho kroků, které musí uchazeč podniknout, jako je procházení inzerátů, čekání na odpovědi a účast na pohovorech. Existují však způsoby, jak si tento proces usnadnit a zefektivnit.
Hledání zaměstnání pomocí specializovaných serverů
V dnešní digitální době se většina lidí obrací při hledání práce především na internet. Existuje mnoho specializovaných webových stránek, jako je celorepublikový portál Jobs.cz, prace.cz a spousta dalších.
Zajímavou možností jsou lokální pracovní weby, například www.pracebrigadyolomouc.cz. Oproti celorepublikovým portálům mají výhodu lokálnosti. Na těchto webech najdete především místní firmy a je mnohem větší šance, že najdete vhodnou nabídku v blízkosti svého bydliště.
Využijte možnosti sociálních sítí
Dnes nabízí mnoho firem nová pracovní místa přes své facebookové stránky nebo přes různé pracovní facebookové skupiny. Na Facebooku totiž existují specializované skupiny pro pracovní inzerci, ale také skupiny pro všechny od účetních až po řidiče kamionů a učitele.
Důležitou sociální sítí, kterou byste měli sledovat, je LinkedIn. Vytvořte si profesionální profil, který poskytne potenciálním zaměstnavatelům a pracovníkům v oblasti lidských zdrojů více informací o vás. Sledujte oblíbené firmy, jejich nabídky a příspěvky, a navazujte kontakt s lidmi, kteří by mohli mít více informací o dostupných pracovních příležitostech.
Hledání zaměstnání v terénu
Úřady práce
Úřady práce nabízejí službu hledání zaměstnání, ale je důležité mít na paměti, že spoléhat se pouze na ně nemusí být zcela úspěšné. Úředníci se snaží najít práci pro uchazeče, ale často se stává, že kvalifikace uchazeče nesplňuje přesně požadavky dané pozice.
Personální agentury
Uchazeči mají možnost obrátit se na personální agentury. Ty, které jsou seriózní a mají akreditaci od ministerstva práce a sociálních věcí, nevybírají žádné poplatky od jednotlivců. Personální agentury disponují databázemi s stovkami až tisíci kandidátů, které průběžně nabízejí zaměstnavatelům pro dlouhodobé i krátkodobé smlouvy.
Kvalita inzerovaných pracovních míst a rychlost komunikace se zájemci o práci se u jednotlivých agentur může lišit. Pro úspěch budete potřebovat kvalitně zpracovaný životopis a reference, a samozřejmě trochu štěstí.
U personálních agentur pravděpodobně budete muset projít pohovorovým procesem před tím, než se dostanete na pohovor do společnosti. V dnešní době je trend v podobě rozhovoru přes telefon nebo různé online platformy.
Přímý kontakt se zaměstnavateli
Další způsob hledání nového zaměstnání je přímý kontakt s konkrétními společnostmi, u kterých byste rádi pracovali. Většina firem uvádí informace o volných pozicích na svých webových stránkách (v nabídce kariéra, aktuálně nebo volné pozice).
Sledujte e-maily a berte neznámá telefonní čísla
Podařilo se vám odeslat několik životopisů s motivačními dopisy a teď je řada na personalistech, než si přečtou materiály a ozvou se. Ve většině případů se ozvou do dvou týdnů, ale může se stát, že jim to zabere delší čas podle počtu dalších přihlášek nebo v období dovolených. Po odeslání životopisů si nezapomínejte kontrolovat své e-mailové schránky a především s nevyžádanou poštou nebo složkou “hromadná”. Může se stát, že pozvánka na pohovor může skončit ve spamu.
Je také možné, že vám bude volat cizí neznámé číslo, což může být personalista, aby se zeptal na nějaké upřesňující informace nebo se domluvil s vámi na termín pohovoru. Není tedy dobrý nápad odmítat cizí neznámá čísla. Pokud tedy nemůžete hovor přijmout, zavolejte co nejdříve zpět.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu hledání práce, je důležité být vytrvalý a nepolevit po prvním neúspěchu.